Kovo 22-oji – vandens diena

 

Lopšelio-darželio „Papartis“ priešmokyklinės „Drugelio“ grupės vaikai įsijungė į respublikinį STEAM projektą „Vandens užkalbėtojai“, skirtą Pasaulinei vandens dienai paminėti. Vanduo – tai gamtos ašara, gyvybės šaltinis. Jis ne tik labai svarbus mūsų gyvenime, tačiau atliekant eksperimentus su vandeniu galima ir labai daug įdomybių patirti. Tuo įsitikino ir mūsų mažieji tyrinėtojai, patys atlikdami įvairius eksperimentus su vandeniu.

Surengus vandens pylimo iš butelių varžytuves vaikai įsitikino, kad, jei butelį suksime, vanduo iš jo išbėgs greičiau, nes susidaręs sūkurys vandenį „išneš“ sparčiau nei pilant įprastu būdu. Visiems labai patiko iš polietileninio maišelio su vandeniu padaryti „ežį“ – prismaigstyti medinių iešmelių. O vanduo iš maišelio neišbėgo! Ko gero, čia padėjo pačių sugalvotas burtažodis „Čiki riki tralia bom!”. Tačiau ant žvakės maišelyje kaitinti vandens iš pradžių nesiryžo niekas. Gal kad matė, jog be vandens polietileninis maišelis lydosi? O gal prisiminė tėvelių drausminimą nežaisti su ugnimi? Tačiau pamatę, kad nieko blogo nenutiko, o vanduo maišelyje sušilo, panoro ir patys išmėginti. Aišku, prižiūrint mokytojai. O ar skęsta monetos? Taip, skęsta, tačiau, jei monetą atsargiai su sąvaržėle nuleisime ant vandens paviršiaus, ji liks plūduriuoti, nes ją laiko nematoma vandens plėvelė. Bet, įlašinus indų ploviklio, ir ši moneta nėrė į dugną – vandens plėvelė suiro… O kas vandenyje skęs, neluptas mandarinas ar jo skiltelės? Tai mažieji tyrinėtojai irgi sužinojo patys. Kadangi jau anksčiau atlikome panašų bandymą su obuoliu, vaikai prisiminė, kodėl obuolys vandenyje plaukiojo ir pritaikė tą pačią išvadą: ir obuolyje, ir sveikame mandarine yra oro, kuris ir laiko vandens paviršiuje. Šaunuoliai!

Dar daug laukia bandymų ir eksperimentų. Juk mūsų mažieji tokie smalsūs, o vanduo suteikia gausybę galimybių jį pažinti. 

PU mokytoja D. Skeberdienė